Loading page icon VHCT

Zapraszamy do zapoznania się z naszą
ofertą, aby odkryć, jak możemy spełnić
Twoje oczekiwania w zakresie
betonowych rozwiązań.

Unikalny drewniak

Beton architektoniczny to nie tylko element modernistycznej architektury, lecz także świetny kompan w tworzeniu ponadczasowego designu.

Drewniak – zabytkowy mały budynek na warszawskiej Pradze jest ciekawym przykładem połączenia historycznych wzorów z nowoczesnym detalem. A my uwielbiamy takie połączenia.

„Drewniak” —według różnych źródeł — powstał w 1879 lub 1915 r. Od lat 30. XX w. służył warszawskiemu Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Ulicy. Niebawem do budynku wprowadzi się Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.


Remont budynku przebiegał pod okiem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Miasto podaje, że w ramach projektu udało się odtworzyć elewację z oryginalnymi szalunkami na froncie oraz okna typu ościeżnicowego z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz.

W domu wzmocniono konstrukcje ścian, a dach pokryto wytrzymałą blachą tytanowo-cynkową.
Dzięki staraniom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zachowano elementy oryginalnej więźby dachowej i wyeksponowano je. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi. Na dziedziniec prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.

Żródło: https://noizz.pl/design/ciekawy-remont-drewniaka-w-warszawie-budynek-zyskal-przeszklone-podziemia/324gl4p